modelki

MODELKI

telenowela dokumentalna (13 odc.)

 • realizacja: Nono Dragović
 • zdjęcia: Kacper Lisowski, Andrzej Adamczak
 • dźwięk: Robert Kubik, Małgorzata Rok
 • muzyka: Marek Kuczyński
 • udźwiękowienie: Michał Muzyka, Aleksandra Mirska
 • edytor serii: Agnieszka Bojanowska
 • montaż: Marek Wlezień PSM
 • kierownictwo produkcji: Anna Szajda
 • produkcja: BESTA FILM Sp. z o.o.
 • na zlecenie: TVP
 • rok produkcji: 2000
 • czas: 25 min

We współczesnym świecie miejsce gwiazd kina i estrady coraz częściej zajmują modelki i modele. Pokazy mody, sesje fotograficzne i castingi, nowe trendy w prezentacji ludzkiego ciała i odwołania do przeszłości, zajmują w powszechnej świadomości coraz więcej miejsca. Życie prywatne często nastoletnich gwiazd, ich zarobki, trwający permanentnie konkurs piękności, stają się podstawowym materiałem wysoko nakładowych pism i kanałów telewizyjnych.

Dziewczyna ze Szczecina, Limanowej, czy warszawskiej Pragi – wciąż nowa, ciągle młodsza, coraz wcześniej wciągnięta w fascynujące tryby światowego przemysłu. W ciągu paru miesięcy przekraczająca dystans dzielący białostocką wioskę od Nowego Jorku.

W wieku 25 lat uznana za zbyt dojrzałą i już bez perspektyw. Czasem zabezpieczona materialnie do końca życia, niekiedy robiąca błyskotliwą karierę artystyczną lub polityczną. Często zmuszona do zaczynania wszystkiego od nowa po zakończeniu kariery modelki.

Spośród setek przewijających się postaci wybraliśmy kilkanaście modelek i modeli, ich agentów i fotografów, projektantów mody i stylistów, menedżerów nakręcających wielki medialny interes. Skupiliśmy się na ich pracy, na ich emocjach, radościach i lękach. Pokazujemy zarówno spektakularne sukcesy, jak i gorzkie niepowodzenia.
Razem z dziewczynami przeżywamy emocje towarzyszące pierwszym zwycięstwom i pierwszym klęskom. Pierwszy casting, pierwszy krok na wybiegu, emocje sesji fotograficznej od której zależy cała przyszłość, wyjazd za granicę i w końcu – dla wybranych – wielki światowy kontrakt. To kolejne etapy pokazywane w trzynastu półgodzinnych odcinkach. „Modelki” – zapis procesu tworzenia bohaterów zbiorowej wyobraźni naszych czasów.

Streszczenia odcinków:

Odcinek 1
W pierwszym odcinku poznajemy m.in. Basię z Łodzi, która wybiera się na podbój świata mody w Warszawie. Odwiedza najlepsze agencje w celu nawiązania współpracy.

Odcinek 2
Czternastoletnia Klaudia ze Starych Babic i początkująca w branży Iwona, dziewiętnastolatka z Warszawy, zaczynają odnosić pierwsze sukcesy. Dowiadują się również, ile trzeba włożyć pracy, czasu i cierpliwości, żeby zostać zauważoną w świecie mody. Klaudia musi zrobić wrażenie na przedstawicielkach japońskiej agencji modelek – tzw. skautkach, które przyjechały do Polski szukać nowych twarzy. Renata Gabryjelska, Ilona Felicjańska, Agnieszka Maciąg – modelki, którym udało się odnieść sukces, zaprezentują się w pokazie ekskluzywnej kolekcji Givenchy.

Odcinek 3
Iwona decyduje się na kontrakt zagraniczny. Wyjedzie do Mediolanu – metropolii mody, ale nie czuje się szczęśliwa. Wie, że praca za granicą przyniesie jej duże korzyści finansowe, lecz ona nie chce opuszczać bliskich i warszawskiej Pragi. Jej siostra, Małgosia, również modelka, nie może zrozumieć oporów Iwony. Chciałaby mieć te same możliwości. Młodziutka Klaudia coraz lepiej radzi sobie w środowisku i świetnie się czuje w roli modelki. Zaczyna brać udział w dużych pokazach i konkursach dla modelek. Udaje się jej podpisać kontrakt na wyjazd do Japonii, gdzie być może przed nią otworzy się światowa kariera.

Odcinek 4
Zawód modelki nie jest tylko prostą przyjemnością. Karolina Malinowska ze spokojem znosi bardzo złe warunki, w jakich musi pracować. Podczas sesji zdjęciowej panuje nieznośny upał. W temperaturze 35 stopni C, w plenerze kopalni odkrywkowej, modelka prezentuje ciepłą, jesienną kolekcję. Basia z Łodzi staje przed decyzją konieczności pogodzenia pracy modelki i egzaminów na studia. Nadszedł ważny dzień – drugi etap rekrutacji na łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Basia ma nadzieję, że uda jej się przejść przez ogień krzyżowych pytań z historii sztuki. Tymczasem i Małgosia zdaje swojego rodzaju egzamin. Po dwóch latach przerwy w zawodzie powraca do pracy. Jej córeczka Wiktoria jest już na tyle duża, że może pozostać pod opieką babci. Na jednej z pierwszych sesji zdjęciowych spotyka się z Basią

Odcinek 5
Agnieszka Szczepaniak, 19-latka z Częstochowy wygrywa Model Image – konkurs dla modelek organizowany przez agencje D’Vision z Warszawy i Fashion z Mediolanu. Dla Agnieszki, i wielu innych finalistek, to szansa rozpoczęcia wielkiej, międzynarodowej kariery. Nagrodą w konkursie jest wyjazd na kontrakt do Mediolanu – jednej z metropolii światowej mody. Lucyna Szymańska, kiedyś modelka, dziś szefowa agencji D’Vision, i Jarek Szado, najlepszy polski choreograf i reżyser konkursów i pokazów mody, pomagają dziewczynom stawiać pierwsze kroki na profesjonalnym wybiegu. Rówieśniczka Agnieszki, Małgosia Teodorowska z Warszawy, powraca do zawodu modelki po półtorarocznym urlopie macierzyńskim. Razem z właścicielką swojej rodzimej agencji Orange, Moniką Smolicz, pracuje nad przygotowaniem nowej książki – zbioru aktualnych zdjęć, prezentujących jej zdolności jako modelki. Małgosia dużo pracuje na polskim rynku, ale wciąż marzy o wyjeździe za granicę. A to wcale nie jest łatwe. Kolejne spotkanie z włoską skautką (osobą poszukującą nowych twarzy), przedstawicielką jednej z agencji w Mediolanie, znów nie przynosi rezultatów. Tymczasem Iwona Przeradowska, jej starsza siostra, ponownie wyjeżdża do pracy do Włoch. Znana na całym świecie polska modelka, Karolina Malinowska, tym razem pozuje w Polsce. Sesja fotograficzna dla dwutygodnika Viva z ekskluzywną kolekcją odzieży, jest także okazją do spotkania z polskimi znajomymi i poplotkowania. O czym? O kulisach targowiska próżności…

Odcinek 6
Polska modelka, 21 letnia Iwona Przeradowska przeżywa w Mediolanie ciężkie chwile. Jest chora, ale nie może pozwolić sobie na leżenie w łóżku. Rezygnuje z wizyty lekarza, bo obciążyłoby to jej prywatne konto. Poza tym uznaje, że nie ma sensu tłumaczyć lekarzom i farmaceutom, co jej dolega. Za tydzień wraca już do Polski. Na jednym z castingów w Mediolanie Iwona spotyka Kasię Lisińską, 16-latkę z Bytomia. Okazuje się, że na szczęście Kasia przywiozła z kraju lekarstwa, które pomogą Iwonie. Dziewczyna musi być w formie, bo ma przecież zobowiązania względem agencji, dla której pracuje. Biega na castingi i przymiarki cały dzień. Jej grafik codziennie jest szczelnie wypełniony. Podążając za Iwoną po Mediolanie, można porównać warunki, w jakich pracują zachodni i polscy projektanci. 17- letnia Karolina Malinowska z Łodzi, znana na całym świecie modelka, pozuje znanemu fotografowi Jackowi Porembie podczas sesji fotograficznej krajowej projektantki Joanny Klimas. Autorka najciekawszych rodzimych kolekcji opowiada o pracy twórczej i pomyśle stworzenia pierwszego prawdziwego polskiego domu mody. Pokazuje także wnętrza swojego studia przy ulicy Burakowskiej w Warszawie. Czym różni się ono od wielkich siedzib włoskich domów mody?

Odcinek 7
Jak radzą sobie polskie modelki w Mediolanie? W nienajlepszych warunkach, w zawrotnym tempie, dziewczyny pracują od wczesnych godzin porannych do późna w nocy. 21-letnia Iwona Przeradowska z Warszawy już po raz kolejny pracuje we Włoszech. Cierpliwie i spokojnie chodzi z jednego castingu na drugi. Nie przerażają jej tłumy pięknych dziewcząt z całego świata, które są jej największą konkurencją. Iwona szczerze cieszy się z każdego spotkania z rodaczkami, koleżankami z innych agencji. Podczas naboru do kolejnej reklamy spotyka 20-letnia Kasię Marciniak z Torunia, z polskiej agencji Model Plus i 16-letnią Dominikę Szymańską z Gdyni, która do Mediolanu przyjechała dzięki współpracy z agencją D’Vision. Zdaje się, że te dziewczyny wiedzą po co przyjechały do stolicy włoskiej mody – pracują i nawet jeśli jest im ciężko, starają się przebić. Ale nie za wszelka cenę… W Warszawie, początkująca modelka Basia Dorożyńska z Łodzi, dowiaduje się od molestowanej dziewczyny, Mai, czego powinna wystrzegać się przyjmując kolejne zlecenia… W tym samym czasie 19-letnia Agnieszka Szczepaniak z Częstochowy, również przebywa w Mediolanie. Przeżywa tam poważny kryzys. Zmęczona pracą i niewyspana z powodu hałaśliwych współlokatorek – także modelek, ze Słowenii i Stanów Zjednoczonych – chce wcześniej niż było to wyznaczone w kontrakcie, wrócić do Polski. Musi odpocząć przed lukratywnym ale i bardzo pracowitym wyjazdem do Japonii. Może tam zarobić dużo większe pieniądze niż we Włoszech. Ale musi też olśniewająco i świeżo wyglądać, by przebić się na najbardziej konkurencyjnym na świecie rynku. Namawia tez swoją młodszą koleżankę, 16-letnią Olę Kaletę z Warszawy do opuszczenia Mediolanu. Jednak wcześniejszy wyjazd nie jest na rękę przedstawicielom włoskiej agencji…

Odcinek 8
19-letnia modelka Kasia Bożkiewicz z Warszawy dobrze radzi sobie nie tylko na rynku polskim. Jest w branży od 14 roku życia. A praca to dla niej najważniejsza rzecz. Kasia skończyła właśnie liceum, ale nie zdążyła nawet odebrać świadectwa dojrzałości. W tym czasie pracowała na sesji zdjęciowej na Capri. Dopiero po powrocie odbiera ze szkoły maturę. Jeszcze tylko kilka sesji zdjęciowych dla polskich magazynów i wyjeżdża, jak większość modelek latem, do Mediolanu. Tam spotyka swoja rówieśniczkę i koleżankę z tej samej agencji Riccardo Gay – Adę Mucińską z Warszawy. Dziewczyny starają się o ten sam kontrakt – wyjazd do Japonii. Kasia takich wyjazdów zagranicznych ma na swoim koncie sporo – Ada dopiero zaczyna. Agencja organizuje więc dla niej kilka testów – sesji zdjęciowych, które maja zaprezentować jej umiejętności modelki. Jak potrafi się zmieniać i jak wypada w różnych stylizacjach – grzecznych panienek i niebezpiecznych wampów. Która z nich pojedzie na lukratywny kontrakt do kraju kwitnącej wiśni? Tymczasem w Polsce, Karolina Malinowska staje przed szansą zagrania w filmie. To dla wielu modelek kontynuacja ich kariery w show biznesie. Po wstępnym czytaniu roli, jest zaintrygowana. Czy jednak troskliwa mama i czuwający nad rozwojem kariery Karoliny agent zgodzą się, by dziewczyna zagrała prowokującą rolę?

Odcinek 9
Nie zawsze być modelką oznacza być piękną… Wiedzą o tym najlepiej modelki i dziewczyny, które pracują na przykład przy… pokazach fryzur. Zwariowane wizje fryzjerów i stylistów włosów czasami wręcz odejmują urody. I w takich sytuacjach lepiej sprawdzają się dziewczyny, które po prostu interesują się modą i chcą przez chwilę zabłysnąć, niż zawodowe modelki. Dla nich zmiana fryzury może oznaczać zaprzepaszczenie z trudem tworzonego wizerunku. 16-letnia Iza Różycka jest otwarta na wszystkie szalone pomysły… 18-letnia Ewa Mitera z agencji Model Plus, jednej z najlepszych na polskim rynku, odnosi pierwsze sukcesy. Wychowała się w cieniu show biznesu modowego. Jej mama, Teresa Zielińska, też była modelką. Do dziś przyjaźni się i utrzymuje rodzinne prawie kontakty ze znaną polską projektantką Grażyną Hase czy wybitnym fotografem Tomkiem Sikorą. Wszyscy znają Ewę od dzieciństwa. Szczęśliwym zrządzeniem losu to właśnie Tomek Sikora zrobił pierwszą profesjonalna sesję zdjęciową początkującej modelce. Czym Ewa więc różni się od innych modelek? Czy doświadczenia mamy pomogą jej zrobić karierę?

Odcinek 10
Praca modelki nie jest tak łatwa i przyjemna, jak mogłoby się wydawać. Młode, piękne dziewczyny podczas sesji zdjęciowych pracują często w plenerach. Muszą dostosować się do warunków pogodowych i wymagań realizatorów. Ewa Mietra, Ada Mucińska i Pola Zalewska pozują w cieniutkich garniturach na jesiennym, zimnym wietrze. Ale czego nie robi się dla dobrego efektu? Po sesji Pola zaprasza do swojego domu. Przedstawia rodziców i brata. Czym różni się jej życie od zwykłej, przeciętnej nastolatki? Jak wygląda życie dziewczyny, której twarz zdobi okładki najlepszych polskich miesięczników? Poznajemy także kulisy męskiego modelingu i życie polskiego modela, zwycięzcy konkursu Best Man of Poland. 21-letni Łukasz Fornalczyk, student Uniwersytetu Warszawskiego z Raciborza, jest nie tylko najchętniej zatrudnianym do pokazów bielizny modelem, ale i kochającym synem i… narzeczonym. Jak koledzy z Raciborza przyjęli jego sukces?

Odcinek 11
Maga Kielar z Kamiennej Góry urodziła się pod szczęśliwą gwiazdą. Ma kochającą rodzinę, przystojnego narzeczonego, studiuje ekonomię. Ale to jej nie wystarcza Pociąga ją kariera modelki, aktorki, wielki świat… We wszystkim, czego próbuje odnosi sukcesy. Jako modelka – wyjeżdża na kontrakt do Londynu, jako aktorka – gra jedną z głównych ról w serialu „Zostań Miss”. Jaka jest prywatnie, a jaka w pracy? Czy jej kontakty z koleżankami – modelkami i aktorkami są szczere i prawdziwe. Podczas zgrupowania przygotowującego dziewczyny do pracy w serialu Magda poznaje modelkę Violę Kołakowską ze Śląska i aktorkę Magdę Rembacz z Łodzi. Czy chęć odniesienia sukcesu zbliży czy poróżni młode kobiety? Współpraca na planie jest także bardzo ważna podczas sesji zdjęciowych. Inga Rowińska, Marta Mężyńska i Ada Mucińska przekonały się o tym podczas wspólnej pracy podczas zdjęć w stadninie. Musiały zaprzyjaźnić się nie tylko ze sobą, ale i z koniem, który zdenerwowany światłem fleszy, odmawiał współpracy… i zrzucał z siebie modelki. Czy stylistom i fotografom udało się nakłonić go do współpracy?

Odcinek 12
Młodzi ludzie – kandydaci na modeli i modelki próbują swych sił w lokalnym, łódzkim konkursie Krajowej Izby Mody, przygotowanym z okazji Dnia Dziecka. Rozdarci między szkoła i karierą, bardziej martwią się tym, że nie potrafią negocjować stawek, niż tym, że robią błędy na wybiegu. Przecież początki zawsze bywają trudne. Ewa Bujnowicz i Małgorzata Grajcar – właścicielki agencji organizującej konkurs próbują zapanować nad młodzieżą. Ani Żak nie wystarcza kariera modelki. Chce być profesjonalną aktorką. Pobiera lekcje śpiewu w warszawskim teatrze Roma, jest uczennicą w studium aktorskim Jana Machulskiego. Nie traktuje zajęcia modelki pierwszoplanowo – to raczej sposób na zarabianie pieniędzy. Czy jednak na wszystkie te zajęcia wystarcza czasu? Jak Ania radzi sobie w codziennym życiu? Ewa Witkowska jest jedną z niewielu polskich modelek, które przebiły się do światowej czołówki. Większość czasu spędza za granicą, głównie w Nowym Jorku, gdzie mieszka. Przyjazdy do rodzinnego domu pod Warszawą, spotkania z paczką wiernych przyjaciół są jedynym wytchnieniem od ciężkiej pracy. Jak supermodelka czuje się w kraju i jak spędza wolny czas? Czy światowa kariera sprawiła, że jest inną, obcą osobą?

Odcinek 13
Małgosia Bela, obok Ewy Witkowskiej i Karoliny Malinowskiej najlepiej wykorzystała swoja szansę na karierę w show biznesie modowym. Jest jedną z najlepszych modelek na świecie. W rodzinnym Krakowie bywa przejazdem. Dla przyjaciół Małgosi jej pobyt w domu to prawdziwe święto. Tym razem Małgosia w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych z kraju i zagranicy świętuje w krakowskim Teatrze Buckleina swoje urodziny. Wyjątkowo także pracuje w Polsce. Na sesji zdjęciowej na Mazurach możemy zobaczyć topmodelkę podczas sesji ze światowej sławy fotografką szwedzkiego pochodzenia, Kathe Orne. Normalnie Małgosia pracuje wyłącznie za granicą. Klaudia Jakacka po powrocie z Japonii rozpoczęła naukę w liceum ogólnokształcącym w Warszawie. Dalej pracuje jako modelka. Basia Dorożyńska nie dostała się do Akademii Sztuk Pięknych ale w tym roku spróbuje jeszcze raz. O karierze modelki wciąż myśli, ale nie tak intensywnie. Łukasz Fornlaczyk rozstał się z dziewczyną. Wciąż studiuje. Utrzymuje się z pracy modela. Iwona Przeradowska rozpoczęła studia na wydziale marketingu, ale wciąż wyjeżdża na krótkie kontrakty za granicę. Jej siostra, Małgosia Teodorowska, wróciła do szkoły – chce w tym roku zdać maturę. Wciąż marzy jej się międzynarodowa kariera modelki. Karolina Malinowska dalej pracuje na całym świecie, ale święta spędza jak zwykle z rodziną, w Łodzi. Joanna Klimas zawiesza działalność swojego domu mody. Niezbyt komercyjne podejście do tworzenia odzieży spowodowało finansowe kłopoty firmy projektantki.